Kolagen w medycynie estetycznej RosaMed Clinic

Co to jest kolagen?

Kolagen to jedno z głównych białek występujących w organizmie człowieka. Pełni wiele ważnych funkcji. Jest odporny na rozciąganie dzięki czemu wzmacnia stawy, ścięgna, ściany naczyń krwionośnych i skórę.

W zależności od funkcji i miejsca występowania dzielimy go na typy. Najbardziej powszechne są typy I, II i III pełnią funkcje podporowe (I), nadające jędrność i nawilżenie (III).

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu ulega spadkowi. To proces występujący naturalnie w organizmie bez możliwości zatrzymania tego procesu. Jednak poza upływem czasu istnieją również czynniki odpowiedzialne za utratę kolagenu. Do tych czynników zaliczamy: promieniowanie UV, palenie papierosów, duża ilość cukru w diecie, niedobór witamin, zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne czy stres.

Czym się objawiają niedobory kolagenu?

Niedobory kolagenu w wyglądzie objawiają się ścieńczeniem i zwiotczenie skóry, pojawieniem się zmarszczek i bruzd, wysuszeniem skóry, utratą jędrności i elastyczności, tworzeniem się cellulitu i rozstępów.

Rodzaje kolagenu wykorzystywane w medycynie estetycznej.

W medycynie estetycznej wykorzystuje się trzy rodzaje kolagenu. Bydlęcy, świński i ludzki oraz stymulatory do produkcji kolagenu zawierające żywe kultury fibroblastów.

Kolagen bydlęcy to surowiec stosowany do redukcji objawów starzenia się skóry. Jest używany głównie w celu redukcji zmarszczek: bruzd nosowo-wargowych, kurzych łapek, zmarszczek poziomych czoła oraz blizn.

Kolagen świński to surowiec, który naturalnie występuje w organizmie człowieka dzięki czemu nie niesie ze sobą działań niepożądanych. Dodatkowo po jego rozpadzie następuje naturalny proces zastępowania go własnym kolagenem.

Kolagen ludzki powstaje w wyniku wyseparowania fibroblastów, które następnie zostają hodowane w bioreaktorach. Tak powstałe implanty są wykorzystywane do redukcji zmarszczek : wokół oczu, wokół ust, bruzd nosowo-wargowych, bruzd po trądziku czy korekcie asymetrii ust.

Zawiesiny żywych kultur fibroblastów

Pobiera się ze skóry pacjenta a następnie hoduje w warunkach laboratoryjnych. Nie są to wypełniacze ale stymulatory, które powodują pobudzenie do produkcji kolagenu w efekcie czego uzyskuje się zagęszczenie skóry.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty