RosaMed Clinic

Jak się bezpiecznie opalać?

Kto z Nas nie marzy o opalonej skórze latem? Oprócz pięknej opalenizny promieniowanie słoneczne może przynieść również inne korzyści tj.: synteza witaminy D3 niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania zdrowego wyglądu skóry.

Ważne jest aby opalać się w sposób bezpieczny i rozsądny aby przynosiło to same pozytywne korzyści a nie spowodowało nabawienia się oparzeń słonecznych, nieestetycznych przebarwień czy rozwoju niebezpiecznego nowotworu skóry – czerniaka.

Jak się bezpiecznie opalać?

  • Stosowanie filtrów UV

W bezpiecznym opalaniu niezwykle ważną rolę odgrywa używanie kremów z filtrami UV. Chronią one przed negatywnym działaniem UV i zabezpieczają przed oparzeniami skóry. Warto zwrócić uwagę na wartość SPF. Im jaśniejsza karnacja skóry i większa podatność na poparzenia tym filtr powinien mieć wyższą wartość. Co nie oznacza, że skóra się nie opali, będzie to wymagało dłuższego pobytu na słońcu.

Należy również pamiętać że filtry nie stanowią 100% ochrony przeciwsłonecznej!!!

  • Częstotliwość aplikacji filtrów

Musimy pamiętać o tym, że raz nałożony filtr rano nie stanowi ochrony na cały dzień. Tworzy on barierę ochronną na określony czas. Aplikacje należy powtarzać co najmniej co 2h. Jeśli korzystamy z kąpieli wodnych, nakładać nową warstwę kremu tuż po wyjściu z wody.

  • Godziny opalania

Aby rozsądnie korzystać z promieniowania należy unikać opalania między godziną 12-15. W tym czasie słońce świeci najintensywniej, należy go unikać i wybierać zacienione miejsca. Gdy decydujemy się na pobyt na plaży w tych godzinach należy stosować filtry z najwyższym faktorem przeciwsłonecznym, pić dużo wody i nakrywać głowę.

  • Ochrona głowy

Podczas przebywania na słońcu należy pamiętać o ochronie głowy, stosować okrycia głowy z szerokimi rondami lub z daszkiem. To zapewni ochronę przed udarem i zapewni również dodatkową ochronę twarzy i włosów.

  • Nawadnianie organizmu

Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Dzięki temu nie tylko gasimy pragnienie w upalne dni ale również zabezpieczamy organizm przed odwodnieniem.

  • Czas przebywania na słońcu

Nie należy za wszelką cenę spędzać całych dni na gorącym piasku wylegując się w słońcu w celu  zdobycia opalenizny. Jest to niekorzystne dla zdrowia i wyglądu naszej skóry. Piękna opalenizna to efekt częstego przebywania na słońcu a nie konieczne długiej ekspozycji. Taka może spowodować nabawienie się nieprzyjemnych oparzeń, podrażnień oraz powstania nieestetycznych przebarwień.

  • Ochrona newralgicznych miejsc

Często na oparzenia szczególnie narażone są uszy, nos, ramiona, kark. Należy pamiętać aby szczególną uwagę poświęcić również na ochronę znamion barwinkowych.

Aby dłużej utrzymać bezpiecznie i rozsądnie zdobytą opaleniznę, należy stosować kremy silnie nawilżające o zawartości olejów roślinnych. Ich zadaniem jest natłuszczanie, pielęgnacja, łagodzenie