Rodzaje łysienia | RosaMed Clinic

Nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest zaburzoną równowagą między ilością włosów rosnących w fazie wzrostu i spoczynku. Często ma charakter przejściowy i po właściwej diagnozie orz leczeniu, włosy przestają wypadać i problem znika. Jednak zdarza się również tak, że dochodzi do trwałego wyłysienia związanego z obumarciem mieszków włosowych.

Rodzaje łysienia

  • Łysienie androgenowe – najczęstszy typ łysienia, zwany męskim chodź na schorzenie cierpią też kobiety. Na podłożu hormonalnym, uwarunkowane genetycznie. Często występuje w towarzystwie inny chorób takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroby serca. Bezpośrednią przyczyną schorzenia jest niekorzystne działanie pochodnej testosterony – DHT, która negatywnie wpływa na mieszki włosowe, powodują ich miniaturyzację oraz uniemożliwiając prawidłowy wzrost włosów. Włosy stają się cienkie, krótkie i mało widoczne aż do całkowitego zaniku.

Szybka diagnoza może zahamować rozwój łysienia i przywrócić zdrowy wzrost włosów.

  • Łysienie anagenowe – związane z nieprawidłowym przebiegiem cyklu wzrostu włosów. Dochodzi do nagłego hamowania podziałów komórkowych w macierzy włosów. Efektem tego jest łamliwość włosów, ich wzmożone wypadanie, kruchość oraz utrata gęstości. Główną przyczyną tego typu łysienia są metody leczenia nowotworów a więc radio i chemioterapia.
  • Łysienie telogenowe – jego przyczyną jest duża ilość włosów przechodzących w fazę spoczynku. Dochodzi do zahamowania wzrostu włosa, nadmiernego wypadania i przerzedzenia czupryny. Ma zazwyczaj charakter przejściowy. Wywołuję go stres, zmiany hormonalne, ciążą, przyjmowanie niektórych leków, gorączka, zła dieta czy przebyte zabiegi chirurgiczne. Po odpowiedniej diagnozie włosy wracają do normy.
  • Łysienie plackowate – charakteryzuje się występowaniem ognisk pozbawionych włosów o regularnym kształcie wokół których skóra nie jest zmieniona chorobowo. Najczęściej lokalizuje się na potylicy i okolicy czołowo-ciemieniowej. Dotyka osób w każdym wieku. Główną przyczyną łysienia są choroby autoimmunologiczne, organizm produkuje przeciwciała atakujące komórki mieszków włosowych. Efektem czego jest szybka utrata włosów lub przejście do fazy spoczynku.

Polecane zabiegi

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty