Jednym z najpopularniejszych zabiegów, z jakich korzystają klienci klinik medycyny estetycznej, są zabiegi wolumetryczne. To zabiegi wykonywane za pomocą wypełniaczy twarzy, które mają za zadanie uzupełnić ubytki tkanek oraz poprawić wygląd skóry, na której widoczne są oznaki starzenia w postaci utraty jędrności, zmarszczek czy zaburzenia owalu twarzy. Zatem jakie wypełniacze twarzy wykorzystywane są w medycynie estetycznej?
Wypełniacze twarzy – rodzaje
Zabieg medycyny estetycznej z użyciem wypełniaczy to jedna z najpopularniejszych usług oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Kwas hialuronowy
Do wolumetrii twarzy wykorzystuje się różne substancje. Jedną z najczęściej wybieranych jest kwas hialuronowy w postaci usieciowanej. Kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w naszej skórze, posiadająca zdolność do wiązania wody. Z upływem czasu ilość kwasu hialuronowego maleje co uwidacznia się w postaci zmarszczek i wiotkości skóry. Kwas hialuronowy służy do modelowania kości policzkowych, wypełniania bruzd nosowo-wargowych, nosa, brody i linii żuchwy, ale również do wypełniania doliny łez i ust.
Hydroksyapatyt wapnia
Inną bardzo popularną substancją do wypełniania twarzy jest hydroksyapatyt wapnia, występujący naturalnie w kościach. To substancja dająca naturalny efekt wypełnienia i charakteryzująca się małym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Hydroksyapatyt wapnia stosuje się do wypełniania zmarszczek i bruzd, modelowania policzków, konturów twarzy oraz wypełnienia objętościowego.
Kwas polimlekowy
Kolejną bardzo popularną substancją służącą jako wypełniacz do twarzy jest kwas polimlekowy. To substancja syntetyczna stosowana w celu pobudzenia syntezy kolagenu. Jego główną właściwością jest to, iż nie powoduje ona efektów natychmiastowych. Do wypełnienia zmarszczek dochodzi poprzez wzmożoną produkcję kolagenu, dlatego efekty uwidaczniają się po około 3 miesiącach. Kwas polimlekowy wykorzystuje się w redukcji zmarszczek mimicznych, modelowania ust czy wypełnienia bruzd nosowo-wargowych.
Poliakrylamid
W medycynie estetycznej w celu wypełniania twarzy stosuje się również poliakrylamid. To substancja nie wchłaniana – tak zwany trwały wypełniacz często stosowany przez lekarzy chirurgów plastycznych. Poliakrylamid jest substancją biokompatybilną – nie wchodzi w interakcję z tkankami. Po podaniu dochodzi do namnażania się komórek i obudowaniu przez tkankę wstrzykniętej substancji. Wykorzystuje się ją do wypełniania bardzo głębokich zmarszczek, bruzd i blizn, modelowania żuchwy, policzków i wypełniania ust.
Na rynku medycyny estetycznej istnieje coraz większa ilość substancji wykorzystywanych do wypełniania twarzy. Odróżnia je trwałość, sposób podania, gęstość i pożądany efekt. Dlatego bardzo ważne, aby udać się do doświadczonego lekarza, który odpowiednio dobierze preparat uwzględniając wskazania, przeciwwskazania i efekty porządne przez pacjenta.
Czytaj też: Wolumetria brody – zabieg modelujący brodę
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.