Okres zimy oprócz niskich temperatur charakteryzuje się również porywistymi i mroźnymi wiatrami. Wiatr dodatkowo potęguję niekorzystne wpływy niskiej temperatury. Dochodzi do przemarznięcia skóry, która przez to staje się zaczerwieniona, bardziej wrażliwa, sina i szorstka.

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry może prowadzić do poważnych konsekwencji jakimi są odmrożenia, które oprócz wpływu na wygląd skóry, zaburzają również jej prawidłowe funkcjonowanie.

Jak pielęgnować skórę zimą? Jak ochronić ją przed wiatrem?

Ten okres roku jest niezwykle wymagający pod względem zasad pielęgnacji skóry. Niezwykle ważne jest stosowanie kosmetyków o działaniu ochronnym, zarówno przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak mróz czy wiatr ale również przed wysuszonym powietrzem w pomieszczeniach i ciepłym powietrzem. Tak duże wahania temperatury mogą prowadzić do odmrożeń i przegrzań co również niesie ze sobą zły wpływ na stan skóry.

Jak dbać o skórę twarz?

W pielęgnacji skóry w okresie zimowym zaleca się stosowanie kosmetyków będących stanowić ochronne przed czynnikami zewnętrznymi na nie działającymi. W tym wypadku najlepiej sięgnąć po kosmetyki o konsystencji tłustej lub półtłustej, które wytworzą warstwę ochronną. Należy pamiętać, że skórę twarzy należy chronić przed każdym wyjściem na dwór. Dodatkowo trzeba uważać na stosowanie kosmetyków nawilżających, gdyż woda znajdująca się w ich składzie pod wpływem niskiej temperatury może doprowadzić do przekrwienia i odmrożeń.

Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby posiadające cerę wrażliwą, z dużą ilością widocznych naczynek krwionośnych i ze skłonnością do ich pękania. Naczynia krwionośne są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatur. W związku z tym trzeba szczególnie chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak dbać o skórę dłoni?

Skóra na dłoniach jest wyjątkowo cienka i mocno reaguje na mroźne powietrze. Staje się spierzchnięta, zaczerwieniona może dochodzić do pękania. Skóra na dłoniach jest szczególnie podatna na odmrożenia, charakteryzujące się bladą, napiętą i pieczącą skórą. Dlatego niezwykle ważne jest kremowanie rąk kosmetykami ochronnymi i zakładanie rękawiczek.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty