RosaMed Clinic

Złuszczanie skóry domowymi sposobami

Złuszczanie naskórka to naturalny proces przebiegający co 28 dni. Jednak w wielu przypadkach tak rzadkie złuszczanie nie jest wystarczające. Wielu z nas zmaga się z wieloma schorzeniami skórnymi, które wymagają częstszego złuszczania.

Peelingi pozwalają na oczyszczenie skóry, wygładzenie, usunięcie warstwy rogowej naskórka, rozjaśnieniu przebarwień czy spłyceniu zmarszczek. W zależności od rodzaju peelingu możemy uzyskać odpowiednie efekty.

Do zabiegów domowego złuszczania zaliczamy:

  • Peelingi drobnoziarniste/gruboziarniste – produkty na bazie kremów wzbogacone o składniki ścierające np. piasek, łupiny orzecha, kokos, pestek, nasion, które pod wpływem rozmasowania na skórze powodują, złuszczenie naskórka i usunięcie zanieczyszczeń
  • Peelingi enzymatyczne – produkty na bazie kremów wzbogaconych o enzymy roślinne, powodujące rozpuszczanie się warstwy rogowej naskórka i oczyszczenie i wygładzenie naskórka
  • Kosmetyki zawierające w składzie składniki złuszczające, na bazie kwasów – powodującym delikatne i kontrolowane złuszczanie skóry, nie powodujące nieprzyjemnych skutków ubocznych

Z jaką częstotliwością złuszczać skórę?

Częstotliwość złuszczania zależy od rodzaju naskórka, wieku, kondycji skóry, rodzaju kosmetyku i sposobu złuszczania.

Przy nieodpowiednio dobranej metodzie oraz kosmetykowi możemy spowodować na naszej skórze wiele powikłań. Dlatego niezwykle ważne jest aby dobierać kosmetyk indywidualnie do swojej cery a nie sugerować się tylko i wyłącznie opinią innych na temat kosmetyku.

W przypadku gdy mamy skórę grubą, tłustą i zanieczyszczona możemy wykonywać peelingi częściej i mogą być bardziej intensywne, natomiast w przypadku dużej ilości wyprysków najlepiej ograniczyć wykonywanie peelingów mechanicznych.

W przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne gdyż gwarantują delikatną formę złuszczania bez dodatkowego podrażnienia skóry.