Rozstępy to niedoskonałości skóry pojawiające się na ciele wskutek intensywnego rozciągania skóry. Przypominają swoim wyglądem białe pasy, pręgi o wklęsłej i nierównomiernej strukturze. Są one w wielu przypadkach skutkiem kompleksów i obniżonej samooceny. Jak skutecznie usunąć rozstępy? Jakie zabiegi na rozstępy wybrać?
Rozstępy – charakterystyka i przyczyny powstawania
Rozstępy to nieestetyczne niedoskonałości skóry powstałe w wyniku gwałtownego przyrostu masy ciała, zmian hormonalnych (zwiększenia poziomu hormonu stresu, poziomu estrogenów), nieprawidłowego, ubogiego w składniki mineralne i witaminy odżywiania oraz predyspozycji genetycznych. Rozstępy swoim wyglądem przypominają pasma skóry o nierównomiernej, rozwarstwionej strukturze. Rozstępy tworzą się w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry, nadmiernego napięcia włókien kolagenowych prowadzącego do ich pęknięcia.
Rozstępy występują najczęściej u kobiet po przebytej ciąży oraz osób, które borykają się z nadwagą lub schudły dużą ilość kilogramów.
Powstawanie rozstępów – podział na 2 fazy
Pierwszy etap to faza zapalna kiedy to rozstępy są w kolorze różowym lub czerwonym. To czas odpowiedni do stosowania preparatów i zabiegów redukujących zmiany. W tym etapie skuteczność zabiegów i kosmetyków jest największa, dlatego też gdy pojawiają się rozstępy ważne jest, aby szybko zacząć działać.
Drugi etap to faza zanikowa. Na tym etapie zmiany robią się białe, perłowe i dochodzi do powstania blizny zanikowej. W tej fazie wykonuje się zabiegi bardziej inwazyjne, a redukcja rozstępów wymaga więcej czasu.
Czytaj też: Sposoby na ujędrnienie ciała
Zabiegi usuwające rozstępy
Gabinety medycyny estetycznej posiadają szeroki wybór zabiegów na rozstępy. Aby jednak osiągnąć najlepsze rezultaty niezbędne jest dobranie odpowiedniego zabiegu lub zabiegów do aktualnego stanu rozstępów, uwzględniając ich fazę, oczekiwania pacjenta oraz przeciwwskazania. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji w celu dobrania najlepszej terapii.
Do najskuteczniejszych zabiegów na rozstępy zalicza się:
- Mezoterapia igłowa – zabieg polega na ostrzykiwaniu rozstępów specjalnymi koktajlami o działaniu naprawczym i odżywczym zawierającym w składzie: kwas hialuronowy, krzem organiczny czy biotynę. W wyniku podawania substancji aktywnych bezpośrednio w rozstępy dochodzi do aktywacji procesów naprawczych w skórze, wytworzenia się nowych włókien kolagenowych, poprawy napięcia skóry i zmniejszenia widoczności rozstępów. Zabieg wykazuje doskonałe efekty w przypadku świeżych, czerwonych rozstępów.
- Radiofrekwencja mikroigłowa – jest to jeden z najskuteczniejszych zabiegów redukujących rozstępy. Polega na opracowywaniu ich za pomocą głowicy emitującej falę radiową połączoną z mikronakłuwaniem. Igły docierają głęboką w głąb skóry doprowadzając do wytworzenia stanu zapalnego i uruchomienia procesów regeneracyjnych skóry. W efekcie dochodzi do przebudowy skóry w miejscu zabiegu oraz zmniejszenia widoczności rozstępów.
- Karboksyterapia – zabieg polegający na śródskórnym podawaniu medycznego dwutlenku węgla. W wyniku podawania CO2 dochodzi do szybszego przepływu krwi, składników odżywczych oraz lepszego dotlenienia skóry. Tworzy się stan zapalny skóry, którego skutkiem jest proces regeneracyjny, wzmożona produkcja kolagenu i elastyny i spłycenie rozstępów.
Polecane zabiegi
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.