RosaMed Clinic

TCA – złuszczanie kwasem trójchlorooctowym

TCA – kwas trójchlorooctowy jest to substancja organiczna, pochodna kwasu octowego,  którą stosuje się w kosmetologii do złuszczania skóry.

W wyniku nałożenia TCA na skórę dochodzi do kontrolowanego oparzenia powierzchownych warstw skóry właściwej a co za tym idzie dochodzi do ich obumierania. Rezultatem tego jest stymulacja tkanek do regeneracji oraz produkcji kolagenu i elastyny. Efektem zabiegów jest odbudowa skóry, wygładzenie powierzchni, rozjaśnienie przebarwień i wyrównanie kolorytu.

Obszary wykonywania:

Zabiegi z kwasem TCA stosuje się na obszary twarzy, dekoltu, dłoni, ramion oraz pleców. Stężenie kwasów może sięgać od 10 do 50% w zależności od obszaru wykonywania zabiegu oraz poziomu złuszczenia skóry. Stężenie kwasu dobierane jest indywidualnie do wskazań pacjenta.

Wskazania:

Kwas trójchlorooctowy jest często wykorzystywany do wspomagania leczenia trądziku. TCA redukuje blizny potrądzikowe, oczyszcza gruczoły łojowe oraz rozjaśnia skórę. Znalazł zastosowanie również w odmładzaniu skóry. Powoduje pobudzanie skóry do produkcji kolagenu i elastyny co wpływa na ujędrnienie skóry i spłycenie zmarszczek.

Głównymi wskazaniami do zabiegu są: rozszerzone gruczoły łojowe, przebarwienia, blizny potrądzikowe, zmarszczki, wiotkość skóry, rogowacenie skóry, rozstępy.

Przebieg zabiegu:

Na oczyszczoną wcześniej skórę nakłada się jedną bądź kilka warstw preparatu. Podczas zabiegu odczuwane jest uczucie szczypania lub nawet pieczenia. Po upływie określonego czasu, TCA zostaje zmyty wodą lub neutralizatorem a następnie nakłada się maskę łagodzącą. W zależności od wskazań przeprowadza się od 3 do 8 zabiegów.

Skóra po zabiegu jest wybielona. Po kilku dniach od zabiegu dochodzi do brązowienia i wysuszenia skóry. Następnie dochodzi do pękania skóry, która po 7-14 dniach sama odpada. Ważne jest aby samemu nie zrywać łuszczącej się skóry gdyż to grozi powstaniem przebarwień. Po zabiegu nie należy się opalać ani malować a okres rekonwalescencji spędzić w domu.

Przeciwwskazanie do zabiegu.

Ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologicznie, aktywny trądzik i trądzik różowaty, łuszczyca, AZS, infekcje wirusowe i bakteryjne.