RosaMed Clinic

Sposób na zwalczanie nadpotliwości

Nadmierna potliwość jest spowodowana nadmiernym wydzielaniem potu przez gruczoły potowe, głównie w okolicach szczególnie w nie bogate tj. dłonie, stopy, pachy, okolica górnej wargi.

Najczęściej wówczas przyczyna nadmiernej potliwości są: stres, wysoka temperatura otoczenia, jedzenie ostrego jedzenia, wysiłek fizyczny.

Jak sobie pomóc?

W takim przypadku niezwykle pomocne okazują się doraźne środki tj.: stosowanie antyperspirantów, areozoli przeciwpotnych, środków na bazie tlenku cynku, talku, chlorkiem glinu.

Również pomocna jest wzmożenie higieny osobistej.

Co za tym idzie : zmiana ubrań na przewiewne z bawełny czy lnu, nie noszenie ubrań ze sztucznych materiałów.

Odpowiednia higiena stóp, używanie bawełnianych skarpetek, stosowanie dezodorantów przeciwpotnych i przewiewnego obuwia.

Systematyczne kąpiele – branie prysznicu co najmniej 2 razy dziennie.

Zmiana również nawyków żywieniowych – ograniczenie pikantnych potraw i alkoholu.

Jednak niejednokrotnie nadpotliowść związana jest z innymi czynnikami tj.:

  • Choroby (z towarzyszącą gorączką) – cukrzyca, nowotwory złośliwe, gruźlica i nadczynność tarczycy
  • Menopauzą
  • Nadwagą i otyłością
  • Silnym stresem
  • Dziedziczeniu genetycznemu

Zabieg na nadpotliwość

Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna wyszła naprzeciw nadpotliwości. Na rynku można spotkać wiele zabiegów zwalczających przykrą dolegliwość.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest toksyna botulinowa. Jego głównym zastosowaniem jest likwidacja zmarszczek, natomiast znalazła również zastosowanie w blokowaniu wydzielania potu.

Toksyna botulinowa jest podawana w okolicę gruczołów potowych tzn: na nosie, nad górną wargą, na czole, pod pachami, na dłoniach i stopach. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia. Zwykle bywa bezbolesny. Trwa kilkanaście minut i nie wyklucza z życia codziennego. Pierwsze efekty zabiegu zauważalne są już po kilku – kilkunastu dniach i utrzymują się zazwyczaj 6 – 12 miesięcy.