RosaMed Clinic

Rodzaje i przyczyny występowania trądziku. Jak się go pozbyć?

Trądzik jest schorzeniem dotykającym ok. 85% osób w wieku pomiędzy 12 a 25 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że w dojrzałym wieku trądzik nie występuje. Choć powszechnie uważa się, że trądzik jest chorobą wieku młodzieńczego, to badania wykazują, że dotyka też ok. 8% osób w wieku pomiędzy 35 a 44 rokiem życia.

Co jest przyczyna trądziku i czy można go skutecznie wyeliminować? Co zrobić, gdy maści, kremy i tabletki zawiodły?

Przyczyny występowania trądziku

Przyczyny trądziku są różne i zależą od jego rodzaju. Bowiem trądzik ma swoje odmiany, od pospolitego, przez różowaty, po bliznowaty.

Trądzik nie jest chorobą wywoływaną przez infekcje. Choć u wielu osób stwierdzana jest obecność bakterii odpowiedzialnych za rozwój stanów zapalnych skóry, to za samo wystąpienie trądziku odpowiadają głównie hormony. To właśnie one regulują poziom wydzielanego łoju i odpowiadają za wiele zmian skórnych.

Do przyczyn pojawiania się trądziku możemy zaliczyć m.in.: nadmierną produkcję łoju, zapalenie mieszka włosowego, zatkanie aparatu włosowo-łojowego, a także problemy natury immunologicznej. Aby jednoznacznie zdiagnozować przyczynę trądziku, należy z całą pewnością zasięgnąć konsultacji dermatologicznej. Jedynie lekarz będzie w stanie stwierdzić z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia i jakie działania podjąć, by problem wyeliminować.

Leczenie trądziku

Nie zawsze stosowane farmaceutyki czy kosmetyki mające za zadanie eliminację trądziku, będą skutecznie. Niekiedy zmiany są tak głębokie i odporne na stosowane środki, że albo obserwujemy całkowity brak efektów leczenia albo efekt jest mizerny.

Nie oznacza to jednak, że trądziku nie można się pozbyć, a skórze przywrócić gładkości i promienności. Dermatolodzy specjalizujący się w medycynie estetycznej opracowali metody, które swoją skutecznością zaskakują, a jednocześnie niezwykle zadowalają.

Wśród stosowanych w naszej klinice metod leczenia trądziku, możesz liczyć na:

  • Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2
  • Peeling chemiczny
  • Rediofrekwencję mikroigłową
  • Mikrodermabrazję

Każdy z tych zabiegów dedykowany jest innemu rodzajowi trądziku, jednak każdy jest skuteczny i niskoinwazyjny. Aby dobrać najlepszą metodę leczenia, niezbędna jest wcześniejsza wizyta wstępna, podczas której specjalista oceni stan Twojej skóry i zaleci odpowiedni zabieg.