Zrzucenie zbędnych kilogramów może być niezwykle trudnym wyzwaniem. Zwłaszcza dla osób, które zastosowały już kilka czy kilkanaście diet odchudzających i dołożyły wszelkich starań do osiągnięcia idealnej sylwetki. Co zrobić w sytuacji, gdy żadna z metod nie pomaga? Gdy znów dotknął nas efekt jojo, a na samą myśl o pływalni czy siłowni robi nam się słabo, bo wiemy, że i tak nie przyniesie to oczekiwanych efektów?
Psychologia żywienia – w czym pomaga psychodietetyk?
Bywa, że problemy z nadwagą mogą wcale nie być spowodowane nieprawidłowościami w diecie. W sytuacjach, gdy po wizycie u dietetyka zastosowaliśmy się do jego ścisłych wytycznych, zatrudniliśmy trenera personalnego i nie złamaliśmy nawet na chwilę żadnego z radykalnych wyrzeczeń, a waga ani drgnęła, warto pomyśleć o wizycie u psychodietetyka. Być może problem wcale nie leży w składnikach diety, ale w samej psychice, która zaburza metabolizm.
Psychodietetyka jest relatywnie młodą dziedziną. Została opracowana wskutek wzmożonego wzrostu wskaźnika otyłości na świecie. Podejrzewa się bowiem, że dotychczas stosowane metody odchudzania nie są tak efektywne, jak mogłoby się wydawać.
Chcąc oprzeć się na definicji, możemy przytoczyć tę opublikowaną przez Instytut Psychodietetyki we Wrocławiu. Brzmi ona:
„Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce więc, nie tylko doradzamy osobom, jakich zmian dokonać aby schudnąć ale również odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób to zrobić.”
Zatem, psychodietetyk nie tylko skupia się na nieprawidłowościach związanych z żywieniem, ale przyczyn otyłości i problemów z pozbyciem się nadwagi szuka całościowo, analizując wszystkie aspekty, nawet te pozornie niezwiązane z dietą i wagą.
Psychodietetyk nie tylko dla osób otyłych
Jednak psychodietetyka nie pomaga wyłącznie osobom zmagającym się z nadmiarem kilogramów. To dziedzina skierowana także do osób z prawidłową masą ciała, jak też dla tych z niedoborami kilogramów. Problemy w odżywianiu mogą mieć głębokie podłoże psychologiczne i nawet, gdy ważymy prawidłowo, ale jemy tylko ograniczone produkty, może być efektem problemów o podłożu psychologicznym.
Jeśli stres, smutek czy inne silne emocje wywołują u Ciebie potrzebę konsumowania, nie umiesz powstrzymać się przed nocnym podjadaniem lub nie masz apetytu przez wiele godzin, a gdy zgłodniejesz, jesteś w stanie zjeść za dwoje, rozważ rozmowę z odpowiednim specjalistą.
Warto więc pracować nad eliminacją własnych ograniczeń, uwolnić się od nich i poszerzać własne horyzonty. Tym samym, poprawiać własne samopoczucie, poczucie wartości i otwartość.
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.