RosaMed Clinic

Wlewy witaminowe

Kroplówki witaminowe – czym są, na czym polegają i co należy o nich wiedzieć?

Witaminy oraz mikro i makroelementy obecne w pokarmie są podstawowymi składnikami, zapewniającymi naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, a nam samym zdrowie i dobre samopoczucie. Nie zawsze jednak stosowana przez nas dieta odpowiada potrzebom naszego organizmu. Nie zawsze też procesy trawienne są prawidłowe, przez co składniki odżywcze mogą nie być wchłaniane w odpowiednich dawkach.

Suplementacja diety o witaminy i minerały także może być zróżnicowana. Wiele zależy od pory roku i aktualnego stanu zdrowia oraz potrzeb organizmu.

Szybkim i skutecznym uzupełnieniem braku witamin i mikro oraz makroelementów są kroplówki witaminowe (wlewy witaminowe).

Skład i efekty kroplówek witaminowych

W składzie kroplówek witaminowych znajdziemy przede wszystkim podstawowe pierwiastki takie, jak Potas, Sód, Magnez, a także mikroelementy takie, jak selen czy cynk oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach. W skład wlewów wchodzą też aminokwasy oraz substancje antyoksydacyjne.

Zadaniem kroplówek witaminowych jest przede wszystkim natychmiastowe uzupełnienie niezbędnych dla organizmu składników odżywczych. Po przyjęciu takiego zastrzyku energii organizm jest nawodniony i zregenerowany. Kroplówki witaminowe wspierają eliminację stanów zapalnych, chronią przed działaniem wolnych rodników. Regularne uzupełnianie witamin to także poprawa kondycji włosów, skóry i paznokci.

Sposób podawania wlewów witaminowych – przebieg zabiegu

Wlewy witaminowe to nic innego, jak podanie odpowiednio skomponowanego koktajlu dożylnie, za pośrednictwem wenflonu. Sposób aplikacji polega na dożylnym podłączeniu kroplówki. Sam zabieg jest zabiegiem ambulatoryjnym, medycznym i wymaga zachowania wszelkich norm. Należą do nich m.in. odpowiednio przygotowane pomieszczenie, wyposażone w sterylne narzędzia i akcesoria, jednorazowe igły i wenflony, a także obecność wykwalifikowanego personelu.

Po przyjęciu kroplówki witaminowej, w większości przypadków można od razu wrócić do codziennych obowiązków.

Choć kroplówki witaminowe są kombinacją zdrowych i potrzebnych organizmowi związków, mimo wszystko mogą, lecz nie muszą, wywoływać reakcje niepożądane. Należą do nich m.in. szybko przemijające zawroty głowy, nudności, senność lub pobudzenie, czy miejscowy odczyn po wkłuciu wenflonu. Jeśli jednak organizm jest wrażliwy na któryś ze składników kroplówki, choć rzadko, mogą pojawić się również powikłania anafilaktyczne lub sepsa. Dlatego też wlewy witaminowe muszą być wykonywane wyłącznie przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, zawsze należy skontaktować się z kliniką, w której wykonana została kroplówka.

Wskazania do wykonania kroplówki witaminowej

Choć każdy, bez wyjątku, potrzebuje witamin do zachowania dobrego zdrowia, to jednak nie każdemu zalecane są wlewy witaminowe. Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dopiero po niej określane jest zapotrzebowanie na kroplówkę witaminową, a także jej rodzaj. Podczas wywiadu nie zawsze możliwe jest szczegółowe określenie braków witamin i minerałów. Niekiedy więc wykonywane są uzupełniające badania krwi.

Gdy lekarz oceni już stan organizmu, dobiera właściwą mieszankę elementów, które powinna zawierać kroplówka, a także zaleca dawki i częstotliwość ich podawania.

Przeciwskazania do wykonania kroplówki witaminowej

Podobnie, jak istnieją wskazania do wykonania wlewów witaminowych, są również przeciwwskazania. Należą do nich m.in.:

  • Ciężka niewydolność wątroby
  • Ciężka schyłkowa choroba nerek
  • Ciężka niewydolność serca
  • Nadwrażliwość na dany składnik kroplówki
  • Zaburzenia psychiczne

W razie wątpliwości lub pytań, zapraszamy do kontaktu. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz rozwiać wątpliwości przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z kroplówki witaminowej.