
Medycyna naturalna – zwana również medycyną niekonwencjonalną, a czasami także medycyną alternatywną, różni się od tradycyjnej medycyny. Na czym polegają te różnice i czy medycyna naturalna jest dla nas bezpieczna? Czy jest skuteczna tak w zapobieganiu występowania chorób, jak też w ich leczeniu?
Jak większość metod, medycyna naturalna ma swoje mocne i słabsze strony. Postaramy się w możliwie najbardziej obiektywny sposób zaprezentować zarówno te pierwsze, jak i drugie.
Czym charakteryzuje się medycyna naturalna?
Pośród wielu charakterystycznych dla medycyny niekonwencjonalnej aspektów, szczególnie wyróżnić możemy dwa z nich:
- Kompleksowe, całościowe, syntetyczne postrzeganie człowieka z uwzględnieniem zarówno jego materii – czyli ciała, jak także sfery duchowej i psychicznej, jako nierozerwalnej całości;
- Przede wszystkim zapobieganie występowaniu chorób podczas, gdy medycyna tradycyjna zwykle opiewa wokół leczenia, gdy choroba już wystąpi.
Popularność medycyny naturalnej umacnia się właśnie ze względu na wyjątkowo intensywne skupienie na poprawie ogólnego samopoczucia i stylu życia, co w efekcie ma prowadzić do poprawy zdrowia, odporności i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób. Praktycy medycyny alternatywnej starają się nie pomijać żadnego z obszarów ludzkiego ciała czy osobowości, dokładnie analizują nie tylko aktualny stan zdrowia czy historię chorób, ale także styl życia czy nawet środowisko, które nas otacza. Poświęcają swoim pacjentom dużo uwagi, na co często, lekarze medycyny tradycyjnej, nie mogą sobie pozwolić.
Podobnie, jak medycynie tradycyjnej wyróżniamy konkretne dziedziny i specjalizacje, tak w medycynie naturalnej możemy wyróżnić szereg metod, zabiegów i praktyk, kierowanych do poszczególnych obszarów, dolegliwości czy schorzeń.
Wśród rodzajów medycyny alternatywnej, wskazać możemy m.in. takie, jak:
- Akupresura,
- Akupunktura,
- Apiterapia,
- Aromaterapia,
- Aurikuloterapia,
- Bioenergoterapia,
- Fitoterapia,
- Germańska (nowa medycyna),
- Hipnoterapia,
- Homeopatia,
- Klawiterapia,
- Chiropraktyka,
- Radiestezja,
- Refleksoterapia,
- Urynoterapia,
- Ziołolecznictwo.
Czy medycyna naturalna jest bezpieczna i czy jest dla każdego?
Warto mieć zawsze na uwadze, że „naturalny” i „bezpieczny” nie są synonimami. Jednym z rodzajów medycyny naturalnej jest np. ziołolecznictwo. Nie oznacza to jednak, że niewłaściwe stosowanie ziół nie niesie żadnych, także poważnych w skutkach konsekwencji. Nieprawidłowo skomponowane składniki lub ich ilości, mogą niejednokrotnie przynieść więcej szkód, niż korzyści. Podobnie jest w przypadku niewłaściwie uciskanych miejsc podczas zabiegów akupresury czy źle wbitych igieł w akupunkturze czy aurikuloterapii.
Zatem – czy medycyna naturalna jest bezpieczna? Wiele zależy od specjalisty, do którego zgłosimy się ze swoim problemem. Warto bowiem sprawdzić zarówno warunki, w jakich przyjmuje pacjentów, ale także jego doświadczenie.
Każdy, kto czuje taką potrzebę i chce zasięgnąć porady z zakresu medycyny naturalnej, może to zrobić. Nie ma przeciwskazań wobec konsultacji podobnie, jak można dowolnie zasięgać konsultacji lekarzy medycyny tradycyjnej. Z całą pewnością jednak, odpowiedzialny praktyk medycyny naturalnej, podejmie właściwą decyzję i formę kuracji nawet, jeżeli konieczne będzie połączenie metod medycyny alternatywnej z metodami stosowanymi w medycynie tradycyjnej.
Nie zapominajmy także, że medycyna naturalna to nie cudotwórstwo. Jej celem jest przede wszystkim zapobieganie powstawaniu chorób oraz poprawa jakości naszego życia oraz praca nad samopoczuciem – zarówno fizycznym, jak także psychicznym oraz budowanie balansu pomiędzy każdą ze sfer naszego życia.
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.