RosaMed Clinic

Jak ochronić skórę przed mrozem cz.I

Mroźne powietrze, wiatr, zmiany temperatury czy ogrzewanie szczególnie niekorzystnie wpływają na  naszą skórę zimą. W wyniku niskiej temperatury powietrza na zewnątrz warstwa lipidowa naskórka staje się cieńsza, a skóra traci nawilżenie co prowadzi do podrażnienia, wysuszenia i odmrożeń.

Najbardziej narażone na niekorzystny wpływ mrozy są osoby posiadające skórę suchą, wrażliwą oraz z problemami z AZS.

Wpływ mrozu na skórę

  • Pod wpływem zimnego powietrza nasza skóra staje się bardziej wrażliwa. Dzieje się to z powodu szkodliwego wpływu zimna na barierę ochronną skóry. Zima to okres gdzie mamy do czynienia z dużymi spadkami temperatur i zimnym wiatrem. Te czynniki powodują większą reakcje skóry na warunki atmosferyczne. Jest to więc główny czynnik powstania odmrożeń czy pękania naczynek.
  • Niska temperatura powietrza zwalnia pracę gruczołów łojowych. W związku z tym warstwa lipidowa naskórka staje się cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia. Dodatkowo traci ona elastyczność w wyniku utraty wody. Czego efektem jest jej wysuszenie i utrata jędrności, uczucie ściągnięcia, swędzenie czy zaczerwienienie.
  • Dodatkowo nie sprzyjają naszej skórze również ogrzewani, klimatyzacja i światło jarzeniowe. Te czynniki dodatkowo wysuszają skórę. Jest to niezwykle ciężki czas dla osób posiadających skórę suchą i wrażliwą.

W wyniku negatywnego działania mrozu dochodzi do wysuszenia skóry, podrażnienia, pękania naczynek krwionośnych, spadku elastyczności, łuszczenia, swędzenia oraz przyspieszenia procesów starzenia się skóry tj. powstawanie zmarszczek.

Fot. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/sliczna-dziewczyna-z-platkami-sniegu-ma-dobrego-czas_6023076.htm#page=6&query=mr%C3%B3z&position=5