Chelatacja – pojęcie brzmiące bardzo tajemniczo i pewnie większości z nas niewiele mówi. Nie ma w tym niczego dziwnego. Bowiem chelatacja jest kuracją stosunkowo młodą i choć w USA staje się coraz bardziej powszechna, to w Europie wciąż traktowana z dystansem.
Postaramy się jak najdokładniej wyjaśnić czym jest chelatacja i jakie daje korzyści.
Metale ciężkie nie tylko w przemyśle – czyli zanieczyszczenia naszego organizmu
Środowisko, w jeśli staramy się prowadzić jak najzdrowszy tryb życia, niesie wiele zagrożeń dla naszego organizmu. Obecne w nim związki, w tym metale ciężkie, mają stały wpływ na nasze ciało i zaczynają zalegać w organizmie. Są niebezpieczne dla zdrowia zakłócając prawidłowe funkcjonowanie i obniżając odporność. To z kolei rzutuje na ogólne samopoczucie i kondycję. Dlatego też niezbędne jest wyeliminowanie ciężkich związków z naszego organizmu.
Właśnie temu służy chelatacja. Chelatacja jest zabiegiem wykorzystującym tzw. chelatory (stąd też nazwa kuracji), będące związkami chemicznymi wychwytującymi w organizmie metale ciężkie i umożliwiającymi ich eliminację.
Do skutecznych chelatorów należą:
- EDTA (kwas wersenowy)
- DPMS
- DMSA
- BAL
Chelatacja jest wskazana przede wszystkim osobom mającym kontakt z toksycznymi lub trującymi substancjami – np. pracownikom przemysłowym. Jednak terapia chelatująca może zostać zastosowana także każdemu, kto chce oczyścić swój organizm zanieczyszczeń i toksyn obecnych na co dzień w środowisku i żywności.
Metale ciężkie wpływają wysoce negatywnie na nasz układ nerwowy.
Terapia kwasem wersenowym (EDTA)
Kwas wersenowy (EDTA) jest antykoagulantem. Wiąże jony metali i odpowiada za prawidłową kolejność tego wiązania. Pomaga w eliminacji nadmiaru żelaza i odnajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Wspiera m.in. pacjentów chorujących na talasemię, jak również tych z powikłaniami po powtarzających się transfuzjach krwi.
Terapia polega na podawaniu odpowiedniej dawki związku poprzez wykonanie zastrzyku.
Choć kuracja chelatująca może przynieść niezwykle skuteczne efekty, może też być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Aby tego zagrożenia uniknąć, należy terapię wykonywać zawsze i wyłącznie pod okiem doświadczonego specjalisty.
Korzyści płynące z terapii chelatującej EDTA
Korzyści płynące z terapii kwasem wersenowym odczują przede wszystkim osoby doświadczające problemów z fitrowaniem przez nerki metali ciężkich, a także te, które cierpią na chorby związane z układem nerowym. Tym samym, chelatacja wskazana jest osobom chorym na:
- Autyzm
- Zaburzenia koncentracji, w tym nadpobudliwość
- Neuropatię
- Zaburzenia pamięci
- Drętwienie i mrowienie kończyn
- Fibromalgię i chroniczne zmęczenie
- Astmę niereagującą na klasyczne leczenie
Przeciwskazania do wykonania chelatacji kwasem wersenowym:
Niewydolność nerek (nerki muszą być sprawne, aby w wyniku przeprowadzonej kuracji zdołały przefiltrować i odprowadzić z organizmu toksyczne związki)
- Niewydolność wątroby (j.w.)
- Nadciśnienie tętnicze
- Anemia
- Ciąża
Choć kuracja chelatująca może przynieść niezwykle skuteczne efekty, może też być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Aby tego zagrożenia uniknąć, należy terapię wykonywać zawsze i wyłącznie pod okiem doświadczonego specjalisty. Niewłaściwie przeprowadzona terapia może bardzo poważnie zaszkodzić zdrowiu zwłaszcza, że poza eliminacją szkodliwych metali ciężkich, kuracja chelatująca wymaga również suplementacji odpowiednich minerałów i pierwiastków.
o Autorze:
mgr Marta Wilkowska
kosmetolog
Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.