Chelatacja – pojęcie brzmiące bardzo tajemniczo i pewnie większości z nas niewiele mówi. Nie ma w tym niczego dziwnego. Bowiem chelatacja jest kuracją stosunkowo młodą i choć w USA staje się coraz bardziej powszechna, to w Europie wciąż traktowana z dystansem.

Postaramy się jak najdokładniej wyjaśnić czym jest chelatacja i jakie daje korzyści.

Metale ciężkie nie tylko w przemyśle – czyli zanieczyszczenia naszego organizmu

Środowisko, w jeśli staramy się prowadzić jak najzdrowszy tryb życia, niesie wiele zagrożeń dla naszego organizmu. Obecne w nim związki, w tym metale ciężkie, mają stały wpływ na nasze ciało i zaczynają zalegać w organizmie. Są niebezpieczne dla zdrowia zakłócając prawidłowe funkcjonowanie i obniżając odporność. To z kolei rzutuje na ogólne samopoczucie i kondycję. Dlatego też niezbędne jest wyeliminowanie ciężkich związków z naszego organizmu.

Właśnie temu służy chelatacja. Chelatacja jest zabiegiem wykorzystującym tzw. chelatory (stąd też nazwa kuracji), będące związkami chemicznymi wychwytującymi w organizmie metale ciężkie i umożliwiającymi ich eliminację.

Do skutecznych chelatorów należą:

 • EDTA (kwas wersenowy)
 • DPMS
 • DMSA
 • BAL

Chelatacja jest wskazana przede wszystkim osobom mającym kontakt z toksycznymi lub trującymi substancjami – np. pracownikom przemysłowym. Jednak terapia chelatująca może zostać zastosowana także każdemu, kto chce oczyścić swój organizm zanieczyszczeń i toksyn obecnych na co dzień w środowisku i żywności.

Metale ciężkie wpływają wysoce negatywnie na nasz układ nerwowy.

Terapia kwasem wersenowym (EDTA)

Kwas wersenowy (EDTA) jest antykoagulantem. Wiąże jony metali i odpowiada za prawidłową kolejność tego wiązania. Pomaga w eliminacji nadmiaru żelaza i odnajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Wspiera m.in. pacjentów chorujących na talasemię, jak również tych z powikłaniami po powtarzających się transfuzjach krwi.

Terapia polega na podawaniu odpowiedniej dawki związku poprzez wykonanie zastrzyku.

Choć kuracja chelatująca może przynieść niezwykle skuteczne efekty, może też być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Aby tego zagrożenia uniknąć, należy terapię wykonywać zawsze i wyłącznie pod okiem doświadczonego specjalisty.

Korzyści płynące z terapii chelatującej EDTA

Korzyści płynące z terapii kwasem wersenowym odczują przede wszystkim osoby doświadczające problemów z fitrowaniem przez nerki metali ciężkich, a także te, które cierpią na chorby związane z układem nerowym. Tym samym, chelatacja wskazana jest osobom chorym na:

 • Autyzm
 • Zaburzenia koncentracji, w tym nadpobudliwość
 • Neuropatię
 • Zaburzenia pamięci
 • Drętwienie i mrowienie kończyn
 • Fibromalgię i chroniczne zmęczenie
 • Astmę niereagującą na klasyczne leczenie

Przeciwskazania do wykonania chelatacji kwasem wersenowym:

Niewydolność nerek (nerki muszą być sprawne, aby w wyniku przeprowadzonej kuracji zdołały przefiltrować i odprowadzić z organizmu toksyczne związki)

 • Niewydolność wątroby (j.w.)
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Anemia
 • Ciąża

Choć kuracja chelatująca może przynieść niezwykle skuteczne efekty, może też być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Aby tego zagrożenia uniknąć, należy terapię wykonywać zawsze i wyłącznie pod okiem doświadczonego specjalisty. Niewłaściwie przeprowadzona terapia może bardzo poważnie zaszkodzić zdrowiu zwłaszcza, że poza eliminacją szkodliwych metali ciężkich, kuracja chelatująca wymaga również suplementacji odpowiednich minerałów i pierwiastków.

o Autorze:

mgr Marta Wilkowska

kosmetolog

Ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia, specjalizacja kosmetologia bioestetyczna. Posiada doświadczenie zdobyte w salonach i klinikach kosmetologicznych na terenie Warszawy. Specjalizuje się głownie w zabiegach pięlęgnacyjnych i aparaturowych w obrębie twarzy i ciała. Stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.

Podobne posty