RosaMed Clinic

Blefaroplastyka powiek najważniejsze informacje

Blefaroplastyka powiek to zabieg, który pozwala przywrócić młodzieńczy, zdrowy wygląd oraz właściwy kontur okolic oczu w wyniku korekty ilości skóry oraz przywrócenia prawidłowego napięcia strukturom powięziowym.

Jak przygotować się do zabiegu blefaroplastyki powiek?

Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzana zostaje konsultacja z chirurgiem, który przeprowadzi wywiad, uwzględni wskazania oraz wykluczy przeciwwskazania do zabiegu, omówi procedurę zabiegu i postępowanie po nim oraz zleci wykonanie badań laboratoryjnych takich jak: morfologia, APTT (krzepliwość krwi) czy poziom elektrolitów.

Czego unikać przed operacją?

Przed zabiegiem należy unikać: picia alkoholu, palenia tytoniu oraz przyjmowania leków rozrzedzających krew np. aspiryny czy witaminy E. Nie zaleca się również wykonywania zabiegu podczas menstruacji.

Czy zabieg wymaga znieczulenia?

Plastyka powiek (blefaroplastyka) wykonywana jest po zastosowaniu znieczulenia nasiękowego (polega na podaniu środka znieczulającego w bezpośrednią okolicę miejsca poddawanego zabiegowi) np. lignokainą.

Jaki jest przebieg zabiegu korekcji powiek?

Plastyka powiek górnych polega na nacięciu skóry powiek górnych w ich załamaniu. Następnie wycinany jest nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej z niewielkim paskiem mięśnia okrężnego oka. Dzięki temu zostaje pogłębiony strop powieki górnej dając efekt otwartego, odmłodzonego oka. Następnie rana zamykana jest warstwowo cienkimi szwami. Blizna po zabiegu i po wygojeniu jest praktycznie niezauważalna.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu mogą wystąpić: ból o niewielkim nasileniu, zasinienia i obrzęki. Zmiany te  zazwyczaj ustępują w ciągu 5-10 dni. Sam zabieg trwa od 1,5 – 2 godzin, po których pacjent może wyjść do domu. Szwy zdejmowane są po 5-7 dniach.

W pierwszych tygodniach po zabiegu można odczuwać zwiększone łzawienie oraz wzmożoną wrażliwość na światło. Zaleca się stosowanie kropli do oczu w celu zmniejszenia pieczenia i swędzenia oczu. Należy również unikać opalania się, solarium i sauny.